Açık Veri Zirvesi İzlemedeyiz Derneği Proje Koordinatörü Asya Durmaz’ın konuşması ile başladı.

Sevgili arkadaşlarım Cemre Ünaldı ve Caner Gözübüyük, bizim etkinliklerimizin vazgeçilmez başlangıcı olan bu keyifli quizle bizi canlandırdılar. Kendilerine alkışlarla teşekkür ediyoruz.

Değerli katılımcılar kendim ve ekip arkadaşlarım adına sizleri saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz,

2020 yılının ilk etkinliği olarak gerçekleştirmekte olduğumuz Açık Veri Zirvesi sayesinde, siz değerli konuklarımızla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün burada bulunduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.

Şimdi derneğimizin kuruluşu ve işleyişi hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum. 16 Ocak 2014 tarihinden bu yana İzlemedeyiz Derneği olarak veri bazlı sosyal yayıncılık faaliyetlerini sürdürüyoruz. Ofisin içinde iki, dışında üç, toplam 5 kişilik bir ekiple başlayan bu macera, bugün tam zamanlı 9 kişilik bir ekibe dönüştü. Bu 9 kişilik ekiple bugün, Veri Kaynağı ve Doğruluk Payı adıyla iki proje yürütüyoruz.

Benim yolum ise bu güzel ekiple 2017 yılında kesişti. Yaklaşık 3 yıldır bu kurumun farklı faaliyetlerinde büyük keyif ve heyecanla yer alıyorum. Şu an Veri Kaynağı’nın proje koordinatörü olarak çalışmaktayım. İlk günden bugüne iş hayatımın en güzel deneyimlerini yaşıyorum ve mükemmel bir ekiple birlikteyim.

2020’de 6. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Doğruluk Payı’nı bir çoğunuzun yakından tanıdığını tahmin ediyorum. Türkiye’deki ilk fact-checking projesi olan Doğruluk Payı’nı ilk günkü heyecanımızla sürdürüyoruz. Dünyada fact-checking olarak bilinen, bizim ise doğruluk kontrolü olarak Türkçeleştirdiğimiz bu yayıncılık faaliyetinde, siyasetçilerin doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir demeçlerini kamuya açık kaynaklardan kontrol edip, sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu sayede siyasetteki tartışmaların değerler üzerinden değil veri bazlı yürümesine katkı sunmaya çalışıyoruz.

Derneğimizin ikinci projesi olan Veri Kaynağı, Doğruluk Payı’na göre daha genç bir projedir. Veri Kaynağı, Türkiye’de veri-okuryazarlığının artmasına katkıda bulunmak amacıyla oluşturuldu. Kurulduğu günden bugüne, yer aldığımız platformların sayısını arttırarak daha fazla insana ulaşmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye dair kamuya açık neredeyse tüm sosyo-ekonomik verileri olabildiğince basit haliyle internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla sizlere ulaştırmaya çabalıyoruz. İnternet sitemiz içinde Türkiye’de istatistik ve rapor yayınlayan kamu kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün verilerine de yer vererek süreç içinde kaynaklarımızı gittikçe daha da genişletiyoruz. Hedeflerimizden biri de açık veri kavramının önemine ve ihtiyacına dair farkındalık yaratmaktır. Bu sebeple internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan yayınladığımız içeriklerimizin yanı sıra Türkiye’nin farklı kentlerinde eğitimler vererek bu bilincin oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Aldığımız geri bildirimlere baktığımızda  bu yolda güzel bir aşama kaydettiğimizi düşünüyorum.

Türkiye’nin daha katılımcı bir demokratik anlayışla geleceğe yürümesini isteyen bizler, toplumu bilgilendirme ve doğru bilgiye ulaşımını sağlamakla sorumluyuz. Günümüzde yanlış bilginin bu kadar hızlı yayılabildiği bir ortamda doğru bilgiyi en anlaşılır şekilde kamuoyuna ulaştırmamız gerekiyor. Bugün bu salonu dolduran bizler veriyi toplayan, dağıtan, üreten ya da sadece kullanan kişileriz. Farklı uzmanlık alanlarımız ve deneyimlerimiz var. Bugünkü birlikteliğimiz, bir araya gelip ortak çalışmalar yapabileceğimiz bir zemin hazırlamak için hepimize güzel bir fırsat sağlayacaktır. Yine bu birlikteliğimiz, oturumlarda yer alacak kişiler ve konukların ötesinde bir anlam taşıyor aslında. Burada bulunduğunuz her anda, salondaki katılımcılarla etkileşime geçerek gün sonunda olabildiğince fayda sağlamış şekilde buradan ayrılmanızı amaçlıyoruz.

Bugün; panellerde ve Show&Tell bölümünde alandaki çok kıymetli isimleri ve çalışmaları dinleme fırsatı yakalayacağız. Ne yazık ki imkanların ve zamanın kısıtlılığından dolayı burada bulunan herkese sahnede yer veremedik. Ancak biz bu etkinliği her yıl tekrarlayarak gelenekselleştirmek istiyoruz. Belki de seneye çok daha geniş katılımlı ve kapsamlı bir etkinlik ile karşınıza çıkacağız. Farklı alanlarda farklı işler yaparak katkı sunduğumuz açık veri kavramının çatısı altında yapabileceğimiz sınırsız işbirliği olduğunun farkındayız. Sizlerin de yardımıyla bu alanda hep birlikte savunuculuk yaparak, alanı genişleteceğiz.

Sözlerime son verirken, bugün bu etkinliğin gerçekleşmesinde ve bu güzel projelerin devam etmesinde emeği olan bütün ekip arkadaşlarıma, siz değerli katılımcılara ve bu organizasyonun düzenlenebilmesini sağlayan Thompson Reuters’a teşekkür ediyorum. Ayrıca bu derneği kurarak bizlerin bir araya gelmesini sağlayan, hepimizin yetkinlik alanlarına göre bizi destekleyen ve ileri taşıyan bugün yüze yakın fact-checking kurumunu bünyesinde bir araya getiren International Fact-Checking Network’ün direktörü olan ve yaklaşık bir yıldır bizden uzakta bu görevi sürdüren Sayın Baybars Örsek’e de teşekkür etmek istiyorum.

Şimdi sahneye Türkiye’de veri alanındaki çalışmalarıyla öncü kabul edilen, yaptığı çalışmalarla bizlere ışık tutan Veri Okuryazarlığı Derneği’nin kurucusu Pınar Dağ’ı davet ediyorum.